Dažādu laku slīpēšana

Dažādu laku slīpēšana
Publicēts: 16/09/2021

Kad piemērots kokmateriāls ir izvēlēts un sagatavots, parasti tiek izmantots koksnes aizsardzības līdzeklis, kas pagarina kokmateriāla mūžu, uzlabo tā izskatu un pasargā to no ārējās vides ietekmes, kā arī dažādiem bojājumiem. Kā vienu no koksnes aizsardzības līdzekļiem var minēt laku, kas izceļ koka dabisko tekstūru un palīdz radīt mājīguma sajūtu ikvienā mājoklī vai uzlabo tā āra apdares izskatu. Līdzīgi kā paša kokmateriāla apstrādes un sagatavošanas procesā, arī to lakojot, lai panāktu maksimāli gludu rezultātu, laka tiek slīpēta. Kādi ir visizplatītākie laku veidi un kādas ir to īpašības? Kādu slīpēšanas ātrumu un metodi izvēlēties, slīpējot laku?

UV lakas un to slīpēšana

UV lakas ir lakas, kas sacietē ultravioleto staru ietekmē, kas tiek raidīti no speciālām UV lampām. Visbiežāk šādas lakas izmanto dažādām plātņveida detaļām.

UV lakas tiek slīpētas ar dažādām metodēm, no kurām ir atkarīgs ieteicamais abrazīvā grauda izmērs smilšpapīram, kas tiek izmantotas slīpēšanas procesā. Šajā tabulā esam apkopojuši visbiežāk izmantotās metodes:


Lakas pilnīgai noslīpēšanaiLakas slīpēšanai starp uzklāšanas kārtāmProfila slīpēšanaiPulēšanas sagatavošanaiGrunts slīpēšanai
Ieteicamais abrazīvā grauda izmērsP40 - P80P240 - P600
P120 - P240
P600 - P1500
P180 - P320

Ūdens bāzes lakas un to slīpēšana

Ūdens bāzes lakas ir dabai draudzīgākas par citām lakām, kā arī tām ir mazāk spēcīgs aromāts. Ūdens bāzes lakas parasti žūst ātrāk un maksā mazāk, taču to slīpēšana var prasīt ilgāku laiku, jo smilšpapīrs vieglāk aizsērē.

Arī ūdens bāzes lakas var slīpēt ar dažādām metodēm. Kā visbiežākās no tām un tajās izmantoto smilšpapīru ieteicamos abrazīvā grauda izmērus var minēt:


Lakas pilnīgai noslīpēšanai
Lakas slīpēšanai starp uzklāšanas kārtām
Profila slīpēšanai
Grunts slīpēšanai
Ieteicamais abrazīvā grauda izmērs
P40 - P80
P240 - P600
P120 - P240
P180 - P320

Poliuretāna lakas un to slīpēšana

Poliuretāna lakas (dažkārt sauktas arī par PU lakām) tiek plaši izmantotas dažādu koka izstrādājumu, koka grīdu un koka mēbeļu apstrādei. Tām ir salīdzinoši augsta nodilumizturība un izturība pret dažādiem mehāniskiem vai ķīmiskiem bojājumiem, kā arī tās ir mitrumizturīgas. Lai padarītu lakas slīpēšanas procesu vieglāku un ātrāku, ieteicams atļaut lakai kārtīgi nožūt un pastāvēt pirms tā tiek slīpēta. Jo mīkstāka būs laka, jo ātrāk aizsērēs slīpēšanas procesā izmantotais abrazīvais materiāls.

Kā visbiežākās no PU lakas slīpēšanas metodēm un to slīpēšanas procesā ieteicamos izmantojamos abrazīvā grauda izmērus varam minēt:


Lakas pilnīgai noslīpēšanai
Lakas slīpēšanai starp uzklāšanas kārtāmProfila slīpēšanai
Pulēšanas sagatavošanai
Grunts slīpēšanai
Ieteicamais abrazīvā grauda izmērs
P40 - P80P240 - P600P120 - P240P600 - P1500P240 - P320

Ieteicamie lakas slīpēšanas ātrumi

Slīpējot lakas, jāņem vērā ne tikai abrazīvā materiāla grauda izmērs, bet arī slīpēšanas ātrums. Ar dažādām slīpmašīnām un slīplentēm iesakām izvēlēties dažādus slīpēšanas ātrumus:


Piespiedējpēdas slīplente
Šķērslīpēšanas slīplenteProfila slīpēšanas slīplenteRokas slīpmašīna
Ieteicamais lakas slīpēšanas ātrums1 - 4 m/s*1 - 4 m/s*
3 - 6 m/s
2 - 3 mm ekscentra kustība

* Augsti slīpēšanas ātrumi lakas slīpēšanai ( 8 - 12 m/s ) parasti tiek izmantoti tikai piesātinātām poliestera lakām

Ieteikumi laku slīpēšanai

Ja slīpējat laku starp kārtām:

  • Iesakām vienmēr sekot līdzi lakas ražotāja ieteikumiem;
  • Atgādinām, ka efektīvas putekļu uzsūkšanas sistēmas (piemēram, putekļsūcēja pievienošana slīpmašīnai) palīdzēs samazinās gaisā un darba vietā nonākošo putekļu daudzumu, kā arī novērsīs priekšlaicīgu abrazīvā materiāla aizsērēšanu;
  • Iesakām izmantot tikai tik daudz spiediena, cik nepieciešams. Tas palīdzēs samazināt lakas uzkaršanu un pagarinās abrazīvā materiāla mūžu.

Saistītās ziņas